Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184379
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1395 10:1
تعداد مشاهدات : 288

صاحبعلی منافی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود

دستگاه انتقال حرارت با خصوصیات ویژه در شاهرود ساخته شد

دستگاه انتقال حرارت با خصوصیات ویژه در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود ساخته شد.

با انعقاد قراردادی پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در ساخت دستگاه انتقال حرارت با خصوصیات ویژه، راندمان دستگاه های انتقال حرارت با تکنولوژی جدید نانو در صنایع بالاتر می رود.

به گفته معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، با انعقاد قراردادی بین این واحد دانشگاهی و یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان درزمینه ساخت دستگاه اندازه گیری ضریب انتقال حرارت جابجایی(مبدل حرارتی دولوله ای و صفحه ای) گام اولیه در زمینه افزایش راندمان مبدل های حرارتی برداشته شد.

صاحبعلی منافی با اشاره به اینکه این طرح که توسط مرتضی خوشوقت و امید سرتیپ زاده، دو نفر از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود اجراشده است، افزود: در طرح مذکور بر بررسی ضریب انتقال حرارت با استفاده از نانو سیالات تأکید شده است که باعث افزایش انتقال راندمان حرارت خواهد شد.

وی در مورد کار این دستگاه نیز بیان کرد: دستگاه موردنظر، میزان حرارت مبادله شده در شرایط دمایی در دبی مختلف پارامترهای مؤثر بر انتقال حرارت را بررسی می کند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود افزود: به عنوان نمونه با استفاده از این تحقیق علمی می توان به نتایجی دست یافت تا رادیاتورهای حرارتی که دارای حجم بزرگی هستند مثل رادیاتورهای مورداستفاده در منازل یا رادیاتور ماشین که برای انتقال گرمایش استفاده می شود با حجم بسیار کوچک تر از اندازه کنونی بتوانند انتقال حرارت بیشتری داشته باشند.

منافی با اشاره به اینکه این طرح سه مورد را دنبال می کند اظهار کرد: کوچک سازی مبدل های حرارتی، افزایش میزان حرارت و کاهش هزینه ها از اهداف ساخت دستگاه مورد اشاره است که با محقق شدن دو مورد ذکرشده مورد سوم نیز اجرایی می شود.

وی بابیان اینکه هزینه پیش بینی شده برای ساخت دستگاه و مراحل اجرایی طرح مذکور 229 میلیون و 500 هزار ریال است، تصریح کرد: یکی از مزایای مهم این دستگاه این است که کاملاً توسط کامپیوتر و نرم افزار کنترل می شود و هیچ نیازی به اپراتور ندارد.


عکیس آرشیوی

* خبرگزاری فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :