Index
ورود کاربر
Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 184508
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1395 12:12
تعداد مشاهدات : 466

دکتر مسعود افرند عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد نجف آباد

موفقیت محققان ایران در افزایش کارایی ضدیخ با نانوذرات

محققان دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد با بررسی اثر افزودن نانوذرات بر عملکرد ضدیخ، نانو سیالی تولید کردند که موجب افزایش کارایی ضد یخ ها می شود.
اگر از آب به عنوان سیال خنک کننده استفاده شود، در صفر درجه سانتی گراد یخ می زند از این رو هربار که دمای هوا از صفر پایین تر می رود آب داخل موتور خودرو یخ می زند و در نتیجه خودرو به دلیل عدم گردش آب، جوش می آورد.

علاوه بر آن آب در هنگام انجماد 9 درصد منبسط می شود و یخ زدن آب در داخل رادیاتور و اجزای موتور می تواند موجب ترک خوردن بدنه موتور و ترکیدن رادیاتور شود. به منظور جلوگیری از این امر باید از ضدیخ در رادیاتور خودرو یا دیگر تجهیزاتی که از آب در سیستم خنک کننده بهره می برند، استفاده کرد.

دکتر مسعود افرند عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد نجف آباد و از محققان این طرح، از مخلوط اتیلن گلیکول و آب به عنوان رایج ترین ضد یخ مورد استفاده یاد کرد و گفت: مخلوط اتیلن گلیکول و آب به عنوان یک خنک کننده ضد یخ در بسیاری از صنایع از جمله مبدل های حرارتی و رادیاتور اتومبیل ها مورد استفاده قرار می گیرد. این مخلوط به دلیل پایین بودن هدایت حرارتی، کارایی لازم را از خود نشان نمی دهد. از این رو در این طرح سعی شده است با افزودن نانو ذرات به این مخلوط و تولید نانو سیال عملکرد حرارتی آن بهینه شود.

وی استفاده از نانوسیال سنتز شده در این طرح را موجب افزایش کارایی سیستم های خنک کننده، کاهش ابعاد سیستم ها و همچنین کاهش میزان مصرف انرژی و در پی آن کاهش هزینه های مربوط به آن دانست.

افرند، ادامه داد: در این پژوهش اثر نانو ذرات هیبریدی (نانو لوله های کربنی و سیلیکا) بر رفتار رئولوژیک ضدیخ مورد بررسی قرار گرفت؛ چرا که افزودن این نانو ذرات رفتار رئولوژی این سیال را به شدت تغییر می دهد.

به گفته این محقق، از آنجایی که رفتار رئولوژی یک پارامتر مهم در تعیین توان پمپاژ و چرخش سیال در سیستم خنک کننده است، ارزیابی ویسکوزیته که بیانگر رفتار رئولوژیک سیال است بسیار ضروری خواهد بود ضمن آن که نانو سیلیکا و نانو لوله های کربنی نیز موجب بهبود ویسکوزیته سیال و همچنین تغییر رفتار آن شده است که با استفاده از این موضوع می توان توان مورد نیاز جهت پمپاژ نانو سیال حاصل را تخمین زد.

عضو هیات علمی واحد نجف آباد با تاکید بر این که در این تحقیق ابتدا نانو ذرات سیلیکا و نانولوله های کربنی در مخلوطی از آب و اتیلن گلیکول با کمک همزن های مغناطیسی و التراسونیک معلق شدند، خاطرنشان کرد: به منظور پایداری بهتر نمونه ها از نانو لوله های کربنی عامل دار شده استفاده شد و در نهایت با استفاده از ویسکوزیته سنج در دماها و دورهای متفاوت ویسکوزیته نمونه های مختلف اندازه گیری شده است.

نتایج حاصل شده نشان داده اند که با افزودن نانوذرات به سیال پایه، ویسکوزیته آن به شدت تغییر یافته و رفتار سیال از نیوتنی به غیر نیوتنی تبدیل شده است. همچنین با مطابقت نتایج با نمودارهای سیالات غیر نیوتنی می توان به سدوپلاستیک بودن این سیال پی برد.

به گفته وی ضد یخ تولید شده با این نانو سیال می تواند در بسیاری از صنایع از جمله صنایع پلیمر مورد استفاده قرار گیرد.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر مسعود افرند عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد و مهندس حامد اشگرف دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه است و نتایج آن نیز در مجله Experimental Thermal and Fluid Science به چاپ رسیده است.* خبرگزاری ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :